Best Western Jørgensens Hotel - Horsens

Klik her for større / flere billeder
Faciliteter på kroen/hotellet
Generelt
Byggeår
1744
Handicapvenligt
Ja
Allergivenligt
Ja
Parkeringsmuligheder
Ja
Reception
Ja
Afstande
LEGOLAND
50 km
By
0 km
Golfbane
5 km
Indkøb
500 m
Lufthavn
50 km
Lystfiskeri
2 km
Banegård
700 m
Busstop
500 m
Hav/fjord
1 km
Køretid LEGOLAND (min.)
60
Indretning
Bar
Ja
Café
Ja
Elevator
Ja
Krostue
Ja
Opholdsstue med TV
Ja
Restaurant
Ja
Roomservice
Ja
Tøjvask/rens
Ja
Faciliteter i ferieboligen
Husdyr tilladt
Ja
Ikke rygere
Ja
Køleskab
Ja
Toilet
Ja
Bad/douche
Ja
Badekar
Ja
Hårtørrer
Ja
Internetadgang
Ja
Minibar
Ja
Pengeskab
Ja
Telefon
Ja
TV
Ja
Kabel TV/parabol
Ja
Emne nr.: 3053-LT2T
Super tilbud
Familieværelse max. 2 voksne & 2 børn
Inkl. 2 dage i LEGOLAND® + Pirate Games Se alle tilbud fra Best Western Jørgensens Hotel
Se om ferieboligen er ledig i den ønskede lejeperiode. Vis kalender
Beliggenhed Lejebetingelser Send til ven Spørgsmål? Udskriv
SUPER TILBUD indeholder:
(max 2 voksne & 2 børn 3-12 år i samme værelse)

· 2-dags billetter til LEGOLAND for alle pers. (gyldig for 2 besøg inden for 7 dage)*
· 1 værdikupon til Pirate Games (værdi 50,- DKK )
· Det ønskede antal overnatninger, inkl. morgenmad

Børn under 3 år har gratis adgang til LEGOLAND samt overnatter gratis i forældrenes seng, men betaler for forplejning.

* For at benytte sig af dette tilbud, skal billetterne afhentes på ankomstdagen hos overnatningsstedet, inden besøget i LEGOLAND.
Beskrivelse
Værelserne er indrettet meget hyggeligt og smagfuldt i klassisk
rokkostil. Alle bekvemmeligheder og med god plads til børn.

Beskrivelse af overnatningsstedet

Jørgensens Hotel er beliggende i en atmosfærefyldt bygning lige midt i Horsens. Det bliver ikke mere centralt, får du går direkte ud på gågaden, når du forlader hotellet. Jørgensens Hotel er et oplagt valg for dig der gerne vil væk hjemmefra, samtidig med at du gerne vil benytte dig af bylivets mange tilbud. Nyd butikkerne, cafeerne, restauranterne og de mange kulturelle tilbud i en af Jyllands mest driftige byer.

 

Bo i Horsens smukkeste bygning "Det Lichtenbergske Palæ" fra 1744, opført af Gerhard de Lichtenberg. Hotellet har en helt særlig nostalgisk og stilfuld stemning over sig. Hotellet er klassisk og stilfuldt indrettet med restaurant, 24-timers roomservice, elevator, opholdsrum og solterrasse.

 

Hotellets restauranter serverer udsøgte retter, både klassisk dansk og udenlandsk inspireret mad. Under hotellet finder man også spisestedet "Eydes Kælder", med særdeles børnevenlige retter. Der er gratis parkering tæt på hotellet.

 

Den historiske Eydes Kælder, beliggende under hotellet og midt på landets bredeste gågade, er mødestedet i Horsens. Her kan du spise veltillavet klassisk mad, i uformelle omgivelser, fra vores ambitiøse unge køkkenteam, som altid bearbejder retterne med omhu og respekt. Eydes Kælder’s barmiljø er uovertruffen og et perfekt udgangspunkt for et godt glas øl og en glad aften. Der er live musik hver fredag og lørdag.

 

OBS: Der tillægges den samlede faktura 4,5 % i miljøtillæg.

 

Masser af oplevelsesmuligheder:
- LEGOLAND, Billund 60 km.
- Givskud Løvepark 43 km.
- Aqua Forum - stort badeland, spa og aktivitetscenter: 1,5 km.
- Danmarks Industrimuseum - et indblik i industriens historie
- Horsens Kunstgalleri
- Horsens Museum
- Horsens Kunstmuseum, med værker af Michael Kvium
- Horsens Golfklub
- Horsens Ny Teater
- Forum Horsens
- Færgen til Hjarnø og Endelave fra Snaptun: 15 km.
- AroS og Den Gamle By i Århus: 49 km.